Blog

Festival Tatranské výšiny sa po vydarenom nultom ročníku opäť vracia do Tatier.
Už 29.-30. júla spojí to čo máme najradšej – hory a dobrých ľudí.

29. júla Vás srdečne pozývame do centrálneho parku v Tatranskej Lomnici. Druhý ročník športovo – kultúrneho festivalu pre všetkých milovníkov hôr, turistiky a prírody bude venovaný téme života v horách. Naše pozvanie prijali opäť skvelí hostia z rôznych sfér, ktorých spája jedno – láska k horám. Svoj život sa rozhodli sa spojiť s horami, so všetkými ich krásami, ale aj rizikami.

TATRANSKÍ CHATÁRI, NOSIČI A HORSKÍ VODCOVIA

Vypočuť si môžete rozprávanie chatárov Tomáša Petríka a Mikiho Knižku o spojení práce a lásky k horám. Pišta Bačkor z nosičského múzea predstaví v súčasnosti už naozaj unikátne „povolanie“ horského nosiča, ktoré je v súčasnosti  typické iba pre Tatry.
Akým procesom je nutné prejsť,  aby sa človek stal certifikovaným horským vodcom  porozpráva Denisa Šulcová, prvá horská vodkyňa na Slovensku a svoje zážitky o tomto povolaní porozpráva aj skúsený Jaro Michalka.

INŠPIRUJÚCE VÝSTUPY

Z Tatier sa presunieme aj do svetových veľhôr. Rišo Nemec nám príde porozprávať o jeho výstupe s Mišom Sabovčíkom v južnej stene Denali – jednej z najťažších ciest na Aljaške. Český horolezec Radek Groh urobí prezentáciu o tvrdom prvovýstupe na Baruntse v Nepále. Spolu s Marekom Holečkom absolvovali extrémny výstup, pri ktorom uviazli štyri dni v snehovej búrke.

PRE RODINY S DEŤMI

Okrem zaujímavého rozprávania a prezentácii našich hostí sme si pre vás pripravili aj pestrý sprievodný program pre deti aj dospelých. Pre najmenších máme pripravené tvorivé práce z prírodných materiálov a Katka Bohušová bude zase riešiť zaujímavé úlohy zo svojej vlastnej cvičebnice o Vysokých Tatrách. Veľkí aj malí siláci budú môcť vyskúšať váhu originálnych nosičských krošní, ktorú na pleciach nosia tatranskí nosiči.
Poďte si s nami užiť festivalovú sobotu, zoberte si deky a vychutnajte si podujatie v piknikovom štýle.

ROZHÝBEME SA
Aké je to chodiť nad zemou? Vyskúšať si to budete môcť v slackline zóne,  kde bude prebiehať aj workshop pod vedením asociácie Slackline Slovakia. Pokiaľ si chcete vyskúšať silu svojich rúk a lezecké zručnosti, určite vyskúšajte aj drytooling, kolíkové lezenie a zábavné lezenie po prepravkách.

HUDBA A FILM
Počas celého dňa sa môžete tešiť na hudobný doprovod slovenskej skupiny DENNYIAH – tvorí speváčka Denisa ´Denny´ Gajarská a gitarista Ľuboš Šoltés. Ich tvorba spája pop, blues aj soul. Každý zo songov nesie ich silný rukopis a typický zvuk.

Večer si môžete vychutnať atmosféru letného kina v parku. Deň zakončíme premietaním filmu Horský vodca od Paľa Barabáša. Dokumentárny film o živote a práci horských vodcov. Horský vodca je
povolanie, pri ktorom sa vstup do horského prostredia nedá nazvať
vášňou, ale skôr hlbokým vnútorným poslaním. Napriek mimoriadnej
náročnosti tohto povolania sa dnes teší 150. výročiu vzniku

GASTROZÓNA
V gastrozóne nájdete poctivé tatranské hotdogy od Mikistreetfood, výbornú kávičku od Mlsnacava, ktorú nám pripraví kaviareň Kredenček, skvelé slovenské víno Brigant a alko aj nealko nápoje od Hamri.

NÁKUPY

Počas celého dňa môžete navštíviť predajné stánky s keramikou, šperkami, bytovými doplnkami ale aj športovým oblečením Norwayshop.

Od nás neodídete naprázdno, opäť nás čaká tombola o hodnotné vecné aj zážitkové ceny.

Tešíme sa na Vás v parku. Zoberte so sebou rodinu, priateľov a príďte si užiť pohodovú tatranskú atmosféru do Tatranskej Lomnice. Vstup na podujatie je voľný.

30. JÚL PATRÍ TURISTIKE

V nedeľu sa spoločne sa vydáme dolinou Kežmarskej Bielej vody smerom na Biele plesá a túru zakončíme spoločným obedom na Chate pri Zelenom plese. Počas výstupu nás bude čakať zaujímavý výklad, meteorológa Mira Žiaka o vzniku doliny, horskej meteorológii a o tom ako sa zachovať v núdzových situáciách v horách.

Stretneme sa 30.7.2023, 7:30 hod. na parkovisku Biela voda odkiaľ vyrazíme na spoločnú túru.
Suma registrácie na túru je: 30,- Eur