Hostia

DENISA šULCOVÁ

Rodáčka z Popradu, ako mama dvoch dcér, horolezkyňa, lyžiarka a ultrabežkyňa sa stala prvou certifikovanou UIAGM horskou vodkyňou na Slovensku.
Pre predstavu, na svete je  približne 8 000 certifikovaných horských vodcov UIAGM (Medzinárodná federácia asociácií horských vodcov), z toho menej než 2 percentá tvoria ženy.
Predtým bola vo svojej komunite  známa ako výborná  lezkyňa a bežkyňa horských ultramaratónov. Má na konte UTMB – CCC 2017, 100 km náročný trailový beh okolo masívu Mont Blanc, a na stupienkoch víťazov stála na pretekoch ako Tatranská Šelma Ultra (50 km /3 000 m), či  Nízkotatranská stíhačka (105 km/5 740 m)

Leto  už strávila vodením vo Vysokých Tatrách, ktoré ponúkajú veľa možností nielen na výstup na vrchol, ale aj na lezenie letné, zimné, či skialpinizmus, freeride atď. Stačí sa s Denisou dohodnúť.  Nájdete ju na Instagrame – @denisasulc

MIKI KNIžKA

V mladosti začal ako vysokohorský nosič, neskôr sa dostal k lezeniu a skialpinizmu, ktorému úplne prepadol a našiel v ňom svoju životnú cestu. V slovenskej horskej komunite sa stal známy predovšetkým svojimi víťazstvami v prestížnej a náročnej Sherpa Rallye

Svoje dlhoročné skúsenosti z hôr naplno využil a stal sa horským vodcom. 11 rokov strávil v Kanade, kde sa venoval aj heli-skiingu, preto je najlepším zdrojom informácií o top lyžovaní na svete. V roku 2020 sa stal chatárom na Zbojníckej chate. Aký je život na chate a čo všetko chatárčenie obnáša nám príde porozprávať osobne na pódium.

jaroslav michalko

Bývalý horský záchranár a spoluzakladateľ Národnej asociácie horských vodcov na Slovensku. V mladosti začal s aktívnym horolezectvom, ktoré neskôr posunul na profesionálnu úroveň a stal sa cerftifikovaným UIAGM horským vodcom. V súčasnosti vedie kurzy ašpirantov – horských vodcov.
Na konte má niekoľko prvovýstupov vo Vysokých Tatrách, medzinárodné vodcovské skúsenosti – Alpy, Dolomity, Aljaška, Pamír, Patagónia. Okrem toho sa zúčastnil expedícií v Pamíre, Južnej Amerike, Annapurne a Mt. McKinley.  Sme radi, že pozvánku od nás prijal aj tento skúsený horský vodca Jaroslav Michalko.

 

Richard nemec

28.mája dvojica v zložení Richard Nemec a Michal Sabovčík zdolali jednu z najťažších ciest Aljašky – Slovak Direct v južnej stene Denali. Problémy s dehydratáciou kvôli poškodenému variču, nedostatok snehu v stene ani severský mráz ich nezastavili v historicky prvom voľnom preleze steny s prevýšením 2800m. Príďte si pozrieť Rišovu prezentáciu a rozprávanie o tejto expedícii. 29. júla v Tatranskej Lomnici.

radoslav groh

Radek Groh je v skialpových a bežeckých radoch známa postava. Má za sebou celú radu reprezentačných štartov na majstrovstách sveta a Európy v behu do vrchu. Radek sa okrem behania venuje taktiež horolezectvu, v roku 2016 uskutočnil spolu s Jindrom Hudečkom prvý český zimný výstup na Fitz Roy v Patagónii, o dva roky neskôr stál spolu šiestimi českými horolezcami na vrchole Nanga Parbat. Odvtedy podnikol niekoľko úspešných prvovýstupov vo svetových veľhorách. Nenechajte si ujsť Radkovo rozprávanie o všetkých jeho dobrodružstvách v horách už 29. júla v Tatranskej Lomnici.

tomáš petrík

Tomáš Petrík z Tatranskej Lomnice, pochádza z rodiny bývalého chatára na Nálepkovej chate (terajšia Zamkovského). Doposiaľ aktívny horolezec, roky členom Horskej služby vo Vysokých Tatrách, neskôr sa stal UIAGM horským vodcom. Bol účastníkom mnohých expedícií, vrátane 4 osemtisícoviek v Pakistáne a Nepále.

Počas svojho života pôsobil, ako riaditeľ/chatár na Popradskom plese a od roku 2011 vedie Chatu pri Zelenom plese.

O svojich humorných príhodách  a ako viesť chatu, aby ju ľudia mali radi nám prezradí osobne 29.7. v Tatranskej Lomnici, parku.

fILIP ZACHER - ZÁSTUPCA MLADEJ GENERÁCIE NOSIČOV

Nevšedné povolanie, ktoré je typické pre Vysoké Tatry.  Slovensko je jedinou krajinou v Európe, kde na svojich chrbtoch robia nosiči vynášky na vysokohorské chaty. Toto fyzicky ťažké povolanie si vyžaduje aj poriadne sebazaprenie a psychickú výdrž. O skutočne unikátnom nosičskom povolaní svedčí aj zápis do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. O práci horského nosiča príde porozprávať Filip Zacher, zástupca mladej generácie nosičov, víťaz Nosičskej stovky a milovník hôr.