O festivale

Festival Tatranské výšiny
29.7. – 30.7. 2023

 

Tatranské výšiny je športovo – kultúrny festival pre všetkých milovníkov hôr, turistiky a prírody. Do Tatier chce po roku opäť priniesť kultúru, stretnúť sa, porozprávať sa, niečo nové sa naučiť a navzájom sa inšpirovať. Rozprávania chatárov, nosičov, horolezcov či filmárov bude spestrené hudobnými vystúpeniami a ďalšími sprievodnými podujatiami.

Prvý ročník bol venovaný téme o bezpečnosti v horách, pre ďalší ročník sme si vybrali tému o povolaniach, ktoré sú späté s našimi horami. Pódium bude preto patriť najmä horským chatárom, nosičom a vodcom.

Prvý deň je venovaný oddychu.

Čaká nás beseda s pravými horalmi. Tomáš Petrík spolu s Mikim Knižkom sa s nami podelia o svoje príhody a skúsenosti z pozície chatárov vo Vysokých Tatrách. Pišta Bačkor z nosičského múzea porozpráva niečo o histórií tatranského kultového povolania – nosiča. Nebude chýbať ani ukážka a malé preteky s krošňou na chrbte.
V ďalšej časti besedy sa dozvieme čo všetko nám hory ponúkajú v sprievode s prvou horskou vodkyňou na Slovensku Denisou Šulcovou a skúseným veteránom Jarom Michalkom.

V druhej polovici programu sa môžete tešiť na Riša Nemca, ktorý nás povedie až na najvyšší vrchol Severnej Ameriky DENALI. Výstup na jednu z najťažších ciest Aljašky bol ocenený zlatou karabinou od spolku JAMES.
Ako sa podaril prvovýstup na BARUNTSE už prezradí v prezentácií náš český hosť RADEK GROH.
Na záver nás čaká krátka video ukážka zo SLACKLINE SLOVAKIA s názvom „2,5cm slobody“.

Celá beseda bude spríjemnená hudbou slovenskej dvojice DENNYIAH, no a večer sa môžete usadiť k premietaniu filmu HORSKÝ VODCA od Paľa Barabáša, a to priamo pod holým nebom. Program bude obohatený zaujímavou TOMBOLOU o hodnotné ceny, do ktorej sa môže zapojiť každý divák..

VSTUP VOĽNÝ

Druhý deň sa spoločne vydáme dolinou Kežmarskej Bielej vody

smerom na Biele plesá a túru zakončíme spoločným obedom na Chate pri Zelenom plese. Počas výstupu nás bude čakať zaujímavý výklad o vzniku doliny a horskej meteorológii a ako sa zachovať v núdzových situáciách v horách.